O nas
Katalog tematyczny
Katalog geograficzny
Katalog alfabetyczny
Zamawianie zdjęć
Kontakt
Szukaj
English version
 
Podróże w obiektywnie

Jesteśmy miłośnikami podróży, fotografii i filmowania. Podróże, początkowo po Polsce, rozpoczęliśmy tuż po maturze, w połowie lat 60-tych XX w. Od połowy lat 80-tych byliśmy współorganizatorami, a następnie organizatorami wypraw trampingowych do wielu krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego. Początkowo działaliśmy pod egidą Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, a następnie jako członkowie Towarzystwa Polska-Turcja. W latach ostatnich podróżowaliśmy z Krakowskim Towarzystwem Podróżniczym.

Lubimy kraje basenu Morza Śródziemnego, które kojarzą się nam z kolebką naszej cywilizacji. Interesuje nas przede wszystkim kultura i historia tego regionu, ale nie zapominamy też o ludziach, ich życiu codziennym i przyrodzie. Fascynują nas też inne kraje Europy, a Henryk bywał też w Stanach Zjednoczonych i Japonii. O naszej fascynacji podróżami świadczą nasze fotografie i filmy. Mieliśmy kilka udanych wystaw fotograficznych. Nasze zdjęcia można spotkać między innymi w encyklopediach wydawnictwa „Fogra”, książkach wydawnictwa „Operon”, czy Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej Onet.pl czy autorskiej Wielkiej Multimedialnej Encyklopedii Kultur Starożytnych: Egipt-Grecja-Rzym wydanej przez Fogra Multimedia-Onet.pl. Anna jest też autorką przewodnika po Egipcie.

Nasze zainteresowania kontynuują nasze dzieci – syn Maciej i jego żona, Joanna, którzy początkowo podróżowali z nami, a teraz wędrują i fotografują już na własną rękę.

Prezentowane na stronie www.szalencowie.pl stanowią niewielką część naszego zbioru. Zadaniem galerii internetowej jest zaprezentowanie zakresu tematyki naszego zbioru fotograficznego.